2004-11-16 – Stanisław Gawor
Kursokonferencja sędziów
To tradycyjna nazwa dorocznego spotkania wszystkich naszych sędziów i kandydatów na sędziów, odbywanego zawsze u progu sezonu wystaw , w którym to sezonie sędziowie, z uwagi na rolę, jaką odgrywają na wystawach, wysuwają się w naszym Związkowym życiu bezapelacyjnie na pierwszy plan. Tym razem spotkali się w siedzibie Zarządu Głównego 6 listopada, goszcząc m.in. prezydenta Związku, Jana Kawalera. Zebranie prowadził przewodniczący Kolegium Sędziów, Kazimierz Ludyga. W przedstawionych przez niego oraz przez przewodniczącego Komisji Szkoleniowo- Egzaminacyjnej KS Adama Morawskiego sprawozdaniach zaprezentowano ostatni rok pracy KS i dokonano jej oceny ; krótka dyskusja nie wniosła do tej oceny jakichś istotniejszych uwag.
Oto podstawowe fakty z tych sprawozdań: mamy obecnie 55. sędziów, w tym 23. – dyplomowanych; szkolenie odbywa 15. kandydatów na sędziów, z których 4. w przyszłym roku przystąpi do egzaminu końcowego ( szkolenie trwa 3 lata). To kol. kol.: Krzysztof Kawaler z Okręgu Bielsko- Biała, Zdzisław Ledemann i Leszek Tybuś (obaj z Gdańska) oraz Edward Ziobrowski ( Wrocław). Grono sędziów dyplomowanych powiększy chyba niedługo kol. Stanisław Łagodziński, ponieważ przystąpił do stosownego egzaminu. W sezonie 2003 sędziowie oceniali nasze ptaki na 120. wystawach: 2. sekcyjnych, 67. – oddziałowych, 11.- rejonowych, 39.- okręgowych i na Wystawie Ogólnopolskiej. I jeszcze dwa fakty ze sprawozdań: 5. sędziów zostało uhonorowanych specjalnymi dyplomami: Janusz Miazga w związku z 33-leciem pracy, Piotr Gładki (30 lat), Karol Wójcik (27 lat), Erwin Jauernik (26 lat ) i Andrzej Kowalik ( 25 lat). Dyplomy wręczył prezydent Kawaler. I fakt drugi: przedstawiono wyniki corocznego współzawodnictwa sędziów o mistrzostwo w lotach gołębi dorosłych i młodych. Do tego pierwszego przystąpiło ( tzn. przedstawiło swe wyniki) 25 sędziów, a więc mniej niż połowa wszystkich , do tego drugiego – 8. Mistrzostwo w lotach gołębi dorosłych zdobył Jan Klump (wicemistrzowie: Andrzej Kowalik i Rajmund Duda), w lotach młodych – także Jan Klump ( wicemistrzowie: ks. Józef Żyłka i Antoni Szmal). Było też współzawodnictwo między kandydatami na sędziego; tu mistrzami zostali: Henryk Olek i Andrzej Szaton .
W toku posiedzenia przedyskutowano i przyjęto plan pracy KS, przedstawiony przez Edwarda Dąbrowskiego, jak również przedstawione przez Adama Morawskiego instrukcje do egzaminów wstępnych dla kandydatów na sędziego, a także egzaminu końcowego oraz egzaminu na sędziego dyplomowanego.
Drugą– poza tą sprawozdawczo – programową – część spotkania poświęcili sędziowie na pogłębienie swej wiedzy i praktyczne doskonalenie umiejętności. Adam Morawski wygłosił referat pt. „Muskulatura gołębi i jej ocena”, a następnie przystąpiono do” zajęć praktycznych”, czyli do oceny przez poszczególnych sędziów zaprezentowanych w holu siedziby ZG kilkunastu ptaków. Test wypadł pomyślnie, zdecydowana większość ocen sędziowskich była bardzo zbliżona do tych, jakie poprzedniego dnia ustaliła w wyniku swej pracy specjalnie do tego celu powołana komisja! Przeprowadzono też test sprawdzający wiedzę teoretyczną sędziów na temat chorób gołębi i środków zaradczych. Najlepszym okazał Zygmunt Gymbuś.
Na zakończenie przewodniczący KS, Kazimierz Ludyga, zaapelował o większe zainteresowanie się naszych najlepszych hodowców możliwością zdobycia kwalifikacji sędziego. Bo sędziów mamy za mało, za mało także chętnych do szkolenia w tym kierunku…(sg)