2004-12-20 • JAN KOTYNIA – MISTRZ POLSKI GMP 2004

Aktualności

2004-12-20 – Zdzisław Karoń


JAN KOTYNIA

MISTRZ POLSKI GMP 2004

Poraj gmina licząca ok. 10 tyś. Mieszkańców leży 15 km. Od Częstochowy oraz 10 km. Od trasy szybkiego ruchu Katowice-Warszawa.
Sąsiedztwo Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz zbiornik wodny o pow.5km.kw na Warcie w centrum gminy stanowią wymarzone warunki dla turystyki.

To tu mieszka i hoduje swoje gołębie Mistrz Polski w GMP i Wicemistrz Polski kat.B w 2004r.
Jan Kotynia
członek PZHGP oddziału Częstochowa-I.
Oddział liczy 259 członków lotujących w ośmiu sekcjach kol.Jan należy do sekcji Bargły.

Odwiedzam Mistrza w miejscu gdzie jego wspaniałe lotniki meldowały się po mistrzowsku z 14 lotów, jakie były w programie mistrzostwa Polski 2004 roku.

Kolego Janie gratuluje w imieniu własnym i kolegów tytułu Mistrza Polski GMP i I wicemistrza Polski kat.B,to wspaniały sukces Twój i całego oddziału, okręgu Częstochowa!

JK Dziękuje!

ZK Proszę powiedzieć jak zaczęła się przygoda z gołębiami, jakie pyły początki?

J.K. Od 1997roku należę do PZHGP w 1998 pierwszy raz brałem udział w lotach gołębi młodych wyniki były marne, gołębie „zbieranina”.Wiosną 1998 roku koledzy zabrali mnie do Opola w celu zakupienia zegara.Jerzy Kozlik przywiózł gołębie z Belgii zakupiłem w tedy siedem sztuk jednego dostałem w prezencie, bo nikt nie chciał go kupić.Okarzał się to gołąb na wagę złota w parze z samicą również z tych gołębi belgijskich wydały wspaniałe potomstwo.
Dziś twierdze, że wielu mogło te gołębie kupić chodżby mieli sprzedać ostatnie spodnie gdyby wiedzieli, co one warte, ale nikt tego nie wiedział.
W tym samym czasie zakupiłem gołębie z hodowli Eijerkamp w Opolu były to bardzo szybkie ptaki, ale na dobre warunki pogodowe.
Natomiast przy trudnych warunkach pogodowych”pekały jak zapałki” jeden gołąb stanowił wyjątek. Obecnie jest super lotnikiem pochodzi z tych gołębi.

ZK Widzę piękne gołębniki może podejdziemy, proszę powiedzieć coś na temat gołębników.

JK Posiadam dwa gołębniki typu ogrodowego, jeden podzielony na dwie części w jednej są gołębie młode a w drugiej gołębie hodowlane.
Drugi gołębnik to gołębnik, z którego są lotowane gołębie podzielony jest na trzy części każda posiada cele lęgowe dostosowane do metody wdowieństwa,wszystkie posiadają ruszt podłogowy siedemdziesiąt cm. nad ziemią.
Ściany zewnętrzne i wewnętrzne gołębników są wykonane z drzewa jestem z nich bardzo zadowolony gdyż spełniają dobre warunki do utrzymania gołębi w zdrowiu.

ZK Proszę powiedzieć ile gołębi brało udział w mistrzostwie?

JK Wszystkich gołębi na spis miałem pięćdziesiąt udział brało czterdzieści osiem, ponieważ dwa gołębie straciłem przed lotami konkursowymi myślę, że padły ofiarą jastrzębia, których jest nadmiar w mojej okolicy.

ZK Jaką metodą lotujesz?

W 2004 roku lotowałem metodą gniazdową i wdowieństwem tradycyjnym samcami a w 2005 roku planuje tylko metodę wdowieństwa, ponieważ mniej czasu wymaga ta metoda.

ZK W bardzo krótkim czasie osiągnąłeś ogromny sukces w skali kraju, co przyczyniło się do tego?

JK Moim zdaniem są dwie bardzo ważne rzeczy:
Bardzo dobre gołębie i jeszcze lepszy hodowca, który posiada wiedze hodowlaną i potrafi stworzyć dobre warunki bytowania dla gołębi i utrzymać gołębie w bardzo dobrym zdrowiu.

ZK Co robisz żeby zdrowie gołębi było bardzo dobre?

JK Przeprowadzam niezbędne kuracje przeciwko trychomonadozie trzy raz w roku przed szczepieniem salmowirem na przełomie grudzień-styczeń przed łączeniem w pary i po złożeniu jajek w kwietniu, jeżeli idzie o lekarstwa żadnych innych nie stosuje.
Używam olejki eteryczne i dbam o higienę w gołębniku.

ZK Jak są karmione gołębie?

JK Gołębie karmię określoną porcją karmy, którą dostają dwa raz w ciągu dnia.
Karma musi być bardzo dobra wysokiej jakości.
Kiedyś robiłem sam od trzech lat kupuje gotową taką, która posiada wszystko, co jest niezbędne dla gołębia.
Po locie dostają karmę dietetyczną (od niedzieli do czwartku).
W czwartek dostają karmę lotową na loty do 400 km,powyżej 400 km dostają od środy po południu.

ZK Czy gołębie dostają coś do wody?

JK Tak. Po locie piją herbatę z kory wierzbowej z glukozą lub miodem również dostają elektrolit. Raz w tygodniu środa lub czwartek dostają wodę z octem jabłkowym w piątek podaję elektrolit ˝ porcji a drugą część w sobotę rano.

ZK Janku jeszcze raz gratuluje i dziękuje za udzielenie odpowiedzi na moje pytania mam nadzieje, że będziemy mogli wrócić do rozmowy i opisać najlepsze gołębie Mistrza Polski.

Wyniki 2004 r.

Kategoria wynik Oddział Okręg Region V MP
GMP 1076,38 Mistrz Mistrz Mistrz Mistrz
Kat.”A” 149,19 Mistrz II-Vice Mistrz 10 przodownik 18 przodownik
Kat.”B” 33,90 Mistrz Mistrz Mistrz I-Vice Mistrz
Kat.”C” 45,16 Mistrz I-Vice Mistrz 1przodownik 1 przodownik
Kat.”D” 228,24 Mistrz Mistrz I-Vice Mistrz