2005-01-02 • 55 PRZEDOLIMPIJSKA OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA GOŁĘBI POCZTOWYCH – KATOWICE 2005

Aktualności

2005-01-02 – Zdzisław Karoń


Ogólnopolska Wystawa Gołębi Pocztowych – najbardziej spektakularne doroczne wydarzenie w życiu Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych – to swoiste święto, wieńczące corocznie kolejny sezon lotowy. Umożliwia hodowcom zaprezentowanie – sobie nawzajem oraz szerokim kręgom społeczeństwa – swojego dorobku hodowlanego i sportowego (lotowego) oraz najładniejszych i najlepszych (tzn. mających w danym sezonie najlepsze wyniki) ptaków. Udział w Ogólnopolskiej Wystawie to dla konkretnego hodowcy, a także oddziału, lub okręgu, w którym on lotuje – największe wyróżnienie i jedno z najbardziej liczących się w środowisku osiągnięć. A zanim gołąb zostanie zakwalifikowany do pokazania na tej Wystawie musi najpierw uzyskać odpowiednie oceny na lokalnej wystawie w oddziale lub rejonie, a potem jeszcze w okręgu, czyli na wszystkich szczeblach organizacyjnych Związku.
Ptaki – na każdej z wystaw, włącznie z tą Ogólnopolską – ocenia zespół sędziów. Ocenia się ich cechy anatomiczne i estetyczne (budowa, wygląd, upierzenie itd.), cechy decydujące o fizycznej kondycji ptaka i jego lotowych predyspozycjach, a także osiągnięte przez niego w danym sezonie wyniki w lotach. Oczywiście tylko te ostatnie da się precyzyjnie wymierzyć, wszystkie pozostałe to kwestia doświadczenia, wyczucia a i gustu konkretnego sędziego – tak jak i w innych dziedzinach sportu, np. w tańcach na lodzie, czy skokach do wody – stąd zawsze duże napięcie wśród wystawiających i organizatorów, stąd też spore nieraz niespodzianki, zaskakujące sukcesy i spektakularne porażki faworytów.
Tegoroczną Ogólnopolską Wystawę poprzedziło kilkadziesiąt wystaw w okręgach, a te z kolei kilkaset wystaw w oddziałach i rejonach. W tym roku organizatorzy wystawy pokażą łącznie prawie 900 ptaków różnych szczepów, będących efektem skomplikowanych krzyżowań i długoletniej, obejmującej nieraz kilka pokoleń gołębi, pracy hodowlanej, pracy, w której kreuje się, a potem utrwala ich cechy, preferowane w sportowych zmaganiach.
Wyniki pracy sędziów – którą podejmą oni na dwa dni przed otwarciem imprezy – będą ogłoszone w piątek 7 stycznia na wieczornym uroczystym spotkaniu uczestników i gości Wystawy z kierownictwem Związku. W sobotę 8 stycznia około południa zostaną ogłoszone także wyniki zmagań w ramach Współzawodnictwa o Generalne Mistrzostwo Polski 2004, a zwycięzcom zostaną wręczone okolicznościowe puchary, dyplomy i inne trofea, potwierdzające odniesiony sukces.
Ogólnopolskiej Wystawie w Katowicach i tym razem towarzyszyć będzie tradycyjna aukcja gołębi. Ptaki, które będą poddane licytacji, bezinteresownie podarowali czołowi niemieccy hodowcy, a uzyskany z niej dochód i w tym roku zostanie przekazany na pomoc dla dzieci niepełnosprawnych. Licytacja taka cieszy się nieodmienne ogromnym zainteresowaniem hodowców, zwłaszcza tych mniej doświadczonych, bo jest dla nich okazją do nabycia dobrego materiału hodowlanego. Wystawie towarzyszyć też będą – jako jej nieodłączna część – Targi „Gołąb 2005” organizowane w tym roku już po raz szósty.
Warto jeszcze dodać, że hodowcy polscy gościć będą na swej Wystawie kolegów z Belgii, Niemiec, Litwy, Czech Słowacji i Ukrainy, reprezentujących tamtejsze krajowe organizacje gołębiarskie. Gośćmi specjalnymi Wystawy będzie 3-osobowa delegacja hodowców z USA.

Opr. Stanisław GAWOR

PLAN OBIEKTÓW TARGOWYCH MTK

PROGRAM WYSTAWY:

7 stycznia 2005 roku (piątek):
– Otwarcie Wystawy – ok. 15:00
– Zwiedzanie Wystawy – od 15:00 do 19:00

8 stycznia 2005 roku (sobota):
– Zwiedzanie Wystawy – od 7:00 do 19:00
– Uroczyste otwarcie Wystawy oraz Dekoracja Mistrzów Polski w GMP, MP w kategoriach A, B, C i Gołębi Młodych – ok.11:00
– Aukcja gołębi (po dekoracji) – ok. 12:00

9 stycznia 2005 roku (niedziela):
– Zwiedzanie Wystawy – od 7:00 do 14:00
– Wydawanie eksponatów wystawowych – od 14:00

MIEJSCE WYSTAWY:

Pawilon Nr 1 Międzynarodowe Targi Katowice ul.Bytkowska 1b
Dojazd z Katowic autobusem nr 0,30,50,110,190

Do chwili obecnej udział w targach zgłosiło ponad 120 firm z wielu krajów.
Informacje z wystawy będziemy umieszczali na bieżąco w aktualnościach strony

INFORMACJA DLA ZMOTORYZOWANYCH

Informujemy że sąsiadujące parkingi z MTK znajdują się w pobliżu Wesołego Miasteczka i Stadion Śląskiego

PLAN DOJAZDU DO MTK