W związku z interpretacją zapisów statutowych czynioną przez niektórych domorosłych prawników w efekcie czego kierowane są do organów nadzoru pisma frustratów związkowych którzy twierdzą, że aby zostać wybranym delegatem na KWZD trzeba przejść drogę wyboru na delegata od Sekcji poprzez Oddział i Okręg, wyjaśniamy że jest to zła interpretacja Statutu bowiem osoby korzystające z biernego prawa wyborczego na danym szczeblu mogą zostać wybrane delegatem pomimo że w zebraniu tym nie uczestniczą ze statusem delegata.
Poniżej prezentujemy do wykorzystania przez Zarządy Okręgów i Oddziałów opinię prawną w tym zakresie sporządzona na zlecenie Zarządu Głównego przez Pana Profesora Wojciecha Popiołka:
Bierne prawo wyborcze.
Ogólne zasady biernego prawa wyborczego określone zostały w § 9 ust. 1 pkt a i ust. 4 oraz § 10 Statutu. Wynika zeń, iż do władz Oddziału PZHGP mogą być wybierani członkowie zwyczajni stowarzyszenia o co najmniej 2-letnim stażu członkowskim, do władz Okręgu – członkowie zwyczajni stowarzyszenia o co najmniej 4-letnim stażu oraz do władz naczelnych związku – członkowie zwyczajni stowarzyszenia o co najmniej 5-letnim stażu. W § 9 ust. 4 Statutu sformułowana została jednocześnie zasada, w myśl której członek zwyczajny, ukarany orzeczeniem komisji Dyscyplinarnej na podstawie § 15 ust. 1 pkt a ppkt 3) i 4) i pkt b Statutu, nie może pełnić żadnej funkcji we władzach PZHGP, jeżeli nie nastąpiło zatarcie kary i przywrócenie praw.
Z dalszych postanowień Statutu wynika, iż bierne prawo wyborcze w wyborach do Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej oraz Głównej Komisji Dyscyplinarnej PZHGP zawężone jest do tych spośród członków stowarzyszenia o co najmniej 5-letnim stażu członkowskim, którzy biorą udział w KWZD jako delegaci wybrani przez OWZD (§ 24 ust. 3 lit. a w związku z § 25 pkt 3 Statutu) Wspomniane bierne prawo wyborcze przysługuje także Prezydentowi Związku, dotychczasowym członkom Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej oraz Głównej Komisji Dyscyplinarnej (§ 24 ust. 3 lit. b w związku z § 25 pkt 3 Statutu).
Bierne prawo wyborcze w wyborach delegatów na KWZD przysługuje tylko tym spośród członków zwyczajnych stowarzyszenia o co najmniej 5-letnim stażu, którzy biorą udział w Okręgowym Walnym Zebraniu Delegatów (dalej: „OWZD”) jako delegaci (§ 24 ust. 3 pkt a w związku z § 39 ust. 3 lit. a oraz § 40 pkt 3 Statutu) oraz, jeżeli nie są delegatami na OWZD, Prezesowi Zarządu Okręgu i członkom Zarządu Okręgu, Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz Okręgowej Komisji Dyscyplinarnej (§ 39 ust. 3 lit. b w związku z § 40 pkt 3 Statutu). Delegatem na KWZD, jak również na OWZD, nie może jednak być członek zwyczajny, który został ukarany orzeczeniem Komisji Dyscyplinarnej, a kara nie została zatarta (§ 24 ust. 3 pkt a oraz § 39 ust 3 pkt a Statutu).
Bierne prawo wyborcze w wyborach Prezesa Okręgu, członków Zarządu Okręgu, Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz Okręgowej Komisji Dyscyplinarnej przysługuje tylko tym spośród członków zwyczajnych stowarzyszenia o co najmniej 4-letnim stażu, którzy biorą udział w OWZD jako delegaci (§ 39 ust. 3 lit. a w związku z § 40 pkt 3) oraz, jeżeli nie są delegatami, dotychczasowemu Prezesowi Zarządu Okręgu, dotychczasowym członkom Zarządu Okręgu, Okręgowej Komisji Rewizyjnej lub Okręgowej Komisji Dyscyplinarnej (§ 39 ust. 3 lit. b w związku z § 40 pkt 3).
Bierne prawo wyborcze w wyborach delegatów na OWZD przysługuje tylko tym spośród członków zwyczajnych stowarzyszenia o co najmniej 4-letnim stażu członkowskim, którzy biorą udział w Walnym Zebraniu Oddziału jako członkowie oddziału albo delegaci na Walne Zebranie Oddziału (§ 39 ust.3 pkt a w związku z 52 ust. 2 lit. a oraz § 53 pkt 4 Statutu) oraz, jeżeli nie są delegatami, Prezesowi Zarządu Oddziału, członkom Zarządu Oddziału, Oddziałowej Komisji Rewizyjnej lub Oddziałowej Komisji Dyscyplinarnej (§ 39 ust. 3 lit. b w związku z § 40 pkt 3).
Bierne prawo wyborcze w wyborach delegatów na Walne Zebranie Oddziału przysługuje każdemu członkowi zwyczajnemu o co najmniej 2-letnim stażu członkowskim, z wyłączeniem członków ukaranych orzeczeniem Komisji Dyscyplinarnej, w przypadku, gdy nie nastąpiło zatarcie skazania (§ 52 ust. 2 pkt a Statutu).
Bierne prawo wyborcze w wyborach Prezesa Oddziału, członków Zarządu Oddziału, Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Dyscyplinarnej przysługuje tylko tym spośród członków zwyczajnych stowarzyszenia o co najmniej 2-letnim stażu, którzy biorą udział w Walnym Zebraniu Oddziału jako członkowie oddziału albo delegaci na Walne Zebranie Oddziału (§ 52 ust. 2 lit. a w związku z § 53 pkt 4) oraz, jeżeli nie są delegatami, dotychczasowemu Prezesowi Oddziału i członkom Zarządu Oddziału, Oddziałowej Komisji Rewizyjnej lub Oddziałowej Komisji Dyscyplinarnej (§ 39 ust. 3 lit. b w związku z § 40 pkt 3).
Z powyższego zestawienia wynika, iż bierne prawo wyborcze do władz PZHGP tego samego szczebla ukształtowane jest różnie odnośnie poszczególnych władz danego szczebla.
|