Forum PZHGP
FAQ FAQ Szukaj Szukaj Użytkownicy Użytkownicy Profil Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Rejestracja Rejestracja Zaloguj Zaloguj
Obecny czas to Czw Paź 22, 2020 9:35 Zobacz posty bez odpowiedzi
Lekcja
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Marek.0305
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 251
WysłanyWysłany: Wto Lut 06, 2018 19:43
PostTemat postu : Lekcja
Odpowiedz z cytatem

Witam na forum podpatrzyłem kolegę który robił lekcje w szkole podstawowej na temat gołębi postanowiłem zrobić coś podobnego w grupie mojej 5l córki w pt jade poopowiadac o gołębiach trochę jestem zestresowany tym i mam takie pytanie co mogę powiedzieć dzieciakom by zainteresować ich?
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
UFO-99
Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 1328
WysłanyWysłany: Wto Lut 06, 2018 19:48
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Marek - Cóż Ci można poradzić!. Chyba tylko to,abyś był sobą. Życzę powodzenia.
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
ARTURO
Dołączył: 13 Lut 2010
Posty: 1557
WysłanyWysłany: Wto Lut 06, 2018 20:03
PostTemat postu : Re: Lekcja
Odpowiedz z cytatem

Marek.0305 napisał:
Witam na forum podpatrzyłem kolegę który robił lekcje w szkole podstawowej na temat gołębi postanowiłem zrobić coś podobnego w grupie mojej 5l córki w pt jade poopowiadac o gołębiach trochę jestem zestresowany tym i mam takie pytanie co mogę powiedzieć dzieciakom by zainteresować ich?


To naprawdę szlachetne lekcje.
Arek Maziarz odwalił kawał dobrej roboty.
Tobie Kolego też się uda- tylko nie opowiadaj dzieciakom o Ryśku i Bryanie, a wszystko dobrze pójdzie.
Chociaż o nich to można mówić ale w programie jak dobrze sprzedać.
Powodzenia w piątek.
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
Mariusz Pulwin
Dołączył: 14 Lut 2016
Posty: 24
Skąd: Zambrów
WysłanyWysłany: Wto Lut 06, 2018 20:46
PostTemat postu : Lekcje
Odpowiedz z cytatem

Proponuję wziąć na lekcję jakiegoś w miarę oswojonego gołębia. Pozdrawiam. D.L.


Ostatnio zmieniony przez Mariusz Pulwin dnia Sro Lut 07, 2018 18:54, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćNumer GG Powrót do góry
UFO-99
Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 1328
WysłanyWysłany: Wto Lut 06, 2018 21:07
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Mariusz - z całym szacunkiem. Tylko niech Marek nie pisze na tablicy,że jest to osfojony /oswojony/ gołąb,bo dzieci to wykorzystają bezlitośnie. Pozdrawiam.
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
wiarus
Dołączył: 16 Sty 2015
Posty: 4037
WysłanyWysłany: Wto Lut 06, 2018 21:10
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

To zależy jaki posiadasz dar przekazywania wiedzy ,może więc jakiś film edukacyjny.
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
Kuba 9977
Dołączył: 25 Maj 2011
Posty: 670
Skąd: Wlkp.
WysłanyWysłany: Wto Lut 06, 2018 21:17
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

myślę, że bez rekwizytów się nie obejdziesz, zabierz ze trzy ptaki, zegar i obrączki i samo pójdzie
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
KUBUŚ3613
Dołączył: 17 Wrz 2014
Posty: 333
WysłanyWysłany: Sro Lut 07, 2018 3:27
PostTemat postu : opis
Odpowiedz z cytatem

Gołąb w kulturze i wierzeniach

Gołębie z dawna wywoływały dwojakie, często dość sprzeczne skojarzenia i uczucia. Wierność pary gołębi wzbudzała sympatię człowieka, ale gruchanie samców – irytację, gdyż często kojarzono je z bolesnymi jękami duszącego się człowieka. Wyraża to i prorok Izajasz: „Jak pisklę jaskółcze tak kwilę, wzdycham jak gołębica” (Ks. Izajasza 34, 18). Równie często odgłosy te kojarzono ze stosunkiem miłosnym. Zgodę i wzajemną miłość obrazowano nierzadko w postaci dwóch gołębi stykających się dziobami, zaś wdowieństwo symbolizowano czarnymi ptakami. Zwłaszcza w Indiach gołębia o ciemnym upierzeniu uważano za zwiastuna śmierci. Natomiast białego gołębia dość powszechnie uznawano za talizman zdrowia i antidotum na zarazę. Pojawiający się w marzeniu sennym miał wróżyć szczęśliwe wydarzenie.

Antyczni Grecy widzieli w nim dominację duszy nad ciałem (w alchemii gołąb w ołowiu oznaczał ducha w materii), a wiele cywilizacji uznawało go za przewodnika dusz po śmierci. Ptak z różdżką oliwną stanowił oznakę pokoju, a także harmonii. W mitologii grecko-rzymskiej pod postacią gołębicy ukazywano Afrodytę, Wenus – boginię miłości. Sanktuarium Afrodyty w Pafos na Cyprze znane było z gołębi, które określano mianem „ptaków pafijskich”. Inne wierzenia widziały w nim symbol arcykobiecej bogini płodności: babilońskiej Isztar, kananejskiej Aszery, fenickiej Tanit, syryjskiej Atargatis, a także małoazjatyckiej Wielkiej Macierzy Bogów Kybele. Zapoznanie Greków z tą rozpowszechnioną wschodnią symboliką tłumaczy mit opowiadający o tym, jak z egipskich Teb miał przylecieć gołąb i usiadłszy na dębie w Dodonie, przemówił ludzkim głosem polecając założyć tam wyrocznię.

Wschodnie narody gołębia kojarzyły zawsze z duchem i duszą, a mieszkańcy Syrii umieszczali nad grobowcami domki dla gołębi, które miały oznaczać ulatującą duszę ludzką. W niektórych tamtejszych krajach obejmowano je zwyczajową ochroną – ich zabicie było czynem nieetycznym. Wśród mahometan cieszyły się życzliwym respektem z uwagi na to, iż pomogły skutecznie odwrócić uwagę nieprzyjaciół proroka Mahometa podczas jego ucieczki do Medyny (hidżra). Nie przeszkadza to temu, iż na Bliskim Wschodzie gołąb (zarówno dziki, jak i udomowiony) jest istotnym źródłem pożywienia od czasów starożytnych. Także w średniowieczu i później w wielu krajach świata uchodził za kulinarny przysmak – nie tylko w kuchni francuskiej, lecz również indonezyjskiej czy chińskiej.
Gołąbek pokoju – symbol pokoju między narodami

Gołębia uważa się za jednego z pierwszych ptaków udomowionych. Już starożytni Egipcjanie używali go do przenoszenia wiadomości. Przez długie wieki spełniał rolę dzisiejszej poczty. W Grecji rozpoczęto hodowlę tych ptaków po klęsce floty fenicko-perskiej pod Atos (492 p.n.e.), gdy Persowie wypuścili święte gołębie z klatek. Gwiazdozbiór Plejad wyobrażano sobie jako stado dzikich gołębi, co miało upamiętniać samobójczą śmierć nimfy Plejady, córki Atlasa[1].

Poza tym gołąb symbolizował niebiańską czystość, odrodzenie, uskrzydlone dążenia, natchnienie boskie, prostotę, szczerość, zazdrość, melancholię, pobożność, ofiarę, pokorę, rozkosz, prawdę, mądrość, dumę i niewinność. Jeden z najbardziej znanych rysunków Pabla Picassa to „Gołąb pokoju”. W polityce nazwę „gołębi” zazwyczaj odnosi się do zwolenników kompromisu i ugody.

Spis treści

1 Chrześcijaństwo i judaizm
2 W literaturze
3 W heraldyce
4 Uwagi
5 Zobacz też
6 Przypisy
7 Bibliografia

Chrześcijaństwo i judaizm
Ducha Świętego przedstawia się w postaci białej gołębicy

Od pierwszych wieków chrześcijaństwa gołębica była głównym ikonograficznym symbolem Ducha Świętego, a od nakazu Benedykta XIV[potrzebny przypis] – jedynym. W Biblii pod tą postacią objawił się on podczas chrztu Jezusa Chrystusa (Mt 3,16 ; Mk 1,10). Św. Jan Apostoł pisze o świadectwie Jana Chrzciciela: „Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim” (J 1,32).

W Starym Testamencie gołąb w dziobie przynosi Noemu do arki zieloną gałązkę, co zwiastuje koniec potopu, nowe życie i Miłosierdzie Boże (Ks. Rodzaju 8,10-11). Daje to początek przymierzu zawartemu między Bogiem a rodziną Noego. Z takim samym zdarzeniem (choć o innej symbolice religijnej) można spotkać się w staromezopotamskim (akadyjskim) eposie o Gilgameszu, w którym ocalały z potopu Utnapisztim również posyła najpierw gołębia dla rozpoznania sytuacji. Dla św. Justyna męczennika gołąb stanowi symbol zarówno powrotu klęski potopu, jak i Chrystusa jako drugiego Noego[2].

Gołąb był ulubioną ofiarą Jahwe. U Izraelitów głównie niezamożni składali ofiary z ptaków zamiast z jagniąt. Rodzice Jezusa podczas Jego rytualnego ofiarowania złożyli gołębia jako ofiarę w Świątyni Jerozolimskiej, zgodnie z zaleceniami Księgi Kapłańskiej: "Jeżeli zaś jest zbyt uboga, aby przynieść baranka, to przyniesie dwie synogarlice albo dwa młode gołębie, jednego na ofiarę całopalną i jednego na ofiarę przebłagalną" (Kpł 12,8 ; por. 14,22). Tanach (Biblia hebrajska) wyraźnie stanowi, iż gołębie są pokarmem koszernym, tzn. odpowiednim, zdatnym pod względem rytualnym.

Gołąb (hebr. jonah) to prawdopodobnie najczęściej wspominany ptak w Piśmie Świętym, gdzie nazwa jego występuje ponad 50-krotnie[3]. Zawsze kojarzył się z łagodnością, delikatnością, Zwiastowaniem (gdy trzyma lilię), duszą zmarłego i niewinnością[a]. Św. Mateusz Ewangelista zaleca: „Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie” (Mt 10,16). W sztuce często ukazywano go w trakcie czułych pocałunków lub z podkreśleniem szybkiego lotu. W Psalmach jest symbolem zwinności: „Och, gdybym miał skrzydła jak gołąb!” (Ps 55,7).
Papież św. Grzegorz z symboliczną gołębicą (mal. Matthias Stomer, XVII w.)

Święty Augustyn nawoływał, że „jeśli [ktoś] ma Ducha Świętego, musi być prosty jak gołębica”, bo ta jest prosta, niewinna, bez żółci, nieostra w pazurkach. Niekiedy śmierć męczenników obrazowano jako opuszczenie duszy z ciała poprzez usta w postaci gołębia – tak jest w przypadku opowieści o św. Polikarpie, św. Eulalii i św. Scholastyce. Ptak stał się atrybutem wielu świętych: św. Agnieszki z pierścieniem, siedzący na ramieniu Dawida, na głowie św. Ennurcha, przy uchu piszącego św. Grzegorza Wielkiego (dając mu natchnienie), towarzyszy też św. Teresie z Avila, Janowi Złotoustemu, Tomaszowi z Akwinu. Mozaiki wczesnochrześcijańskich katakumb i starożytne wizerunki nagrobne prezentowały gołębie pijące z naczyń, czyli źródeł pamięci (również o zmarłych), co odnosiło się do dusz karmiących się zdrową nauką Kościoła. Podobnie przedstawienia tych ptaków dziobiących winne grono stanowią symbol duszy cieszącej się rajskim szczęściem. Gołąb uosabiał bowiem owoce Ducha Świętego: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, umiar, ale i sam Kościół. Z tego powodu powiązany był z cyfrą 7 (dary Ducha Świętego) i 12 (liczba apostołów)[4]. Symbolizuje umiarkowanie – jedną z 4 cnót kardynalnych ; z wawrzynem lub koroną męczeńską w dziobie – człowieka ochrzczonego albo męczennika[5]

Często od XVI wieku w przedstawieniach Trójcy Świętej Bóg Ojciec i Syn Boży siedzą obok siebie, a nad nimi unosi się w postaci ptaka Duch Święty[6]. Podobizny gołębia zdobią też zazwyczaj naczynia na święte oleje służące do przekazywania mocy Ducha Świętego. Również pradawne tabernakula wykonywano w kształcie gołębicy, co być może wyjaśnia użyte przez Tertuliana określenie kościoła jako columbae domus[7].
W literaturze

Król Anniusz w Metamorfozach Owidiusza opowiada, jak jego córki prześladowane przez zwycięskich Greków zamieniły się w gołębie dzięki bóstwu płodności Bachusowi. Homer wspomina o dzikim gołębiu skalnym (gr. peleides). Homer w dziele Szekspira[potrzebny przypis]wypowiada słowa: „Muszę mieć chyba wnętrzności gołębia i brak zupełny żółci, nadającej gorycz poczucia krzywdy”.

W Żonie modnej Ignacego Krasickiego „synogarlica jęczy, a gołąbek grucha”. W Pieśni nad pieśniami urodę gołębia przyrównuje się do wdzięku kobiety, Oblubienicy: „To tyś jest piękna, oczy twoje jak gołębicy” ; „Piękne są jagody lica twego jako synogarlicy” ; „Gołębico moja (…), oblicze twoje piękne”. W Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza czytamy: „Przodem gołębie białe, które w biegu płoszy, leciały jak przed wozem bogini rozkoszy” (Afrodyty). Jeden z wierszy Juliusza Słowackiego jest zatytułowany „Duchu Święty, gołębico, zleć!” , a w wierszu Rozłączenie ptak ten symbolizuje smutek: „Pomiędzy nami lata biały gołąb smutku i nosi ciągłe wieści”.
W heraldyce
Godło państwowe Królestwa Tonga
Krzyż hugenocki

Gołąb bardzo rzadko występuje w herbach, na oznakach orderowych i jako atrybut świętych. W czasach obecnych napotykamy gołąbka pokoju w herbach państwowych Cypru, Cypru Północnego, Gwinei, Fidżi i Tonga. Widniał jako gołąb na insygniach francuskiego orderu św. Ducha, jako gołąbek pokoju na insygniach wschodnioniemieckich odznaczeń Bohatera Pracy oraz orderu Przyjaźni między Narodami. Gołąb pojawia się jako atrybut św. Adalgundy w herbie gminy Wiebelsheim w Nadrenii-Palatynacie oraz w stylizowanej formie gołąbka pokoju w herbie miasta Eisenhüttenstadt. Do dziś noszony jest krzyż hugenocki, odznaka francuskich kalwinistów, z gołębiem symbolizującym Ducha Świętego.
Uwagi

Wszystkie te cechy i dalsze, wymienione poniżej, nie kojarzą się zbytnio z charakterem i zwyczajami naszego gołębia miejskiego, ponieważ źródłem tych biblijnych porównań były znacznie różniące się od nich gatunki gołębi bliskowschodnich (por. również z dzis. synogarlicami: sierpówką, turkawką). Stąd też świadome stosowanie określenia „synogarlica” (zamiast „gołąb”, „gołębica”) w dawniejszych przekładach Biblii.

Zobacz też

kruk i wrona w kulturze
gołąbek pokoju

Przypisy

Symbole w utworach literackich.... [dostęp 2010-08-17].
M. Lurker, Słownik..., dz. cyt. poniżej, s. 61.
Ks. A. Lipiński, dz. cyt. poniżej, s. 64.
Np. na mozaice z kościoła św. Klemensa w Rzymie (Podręczna encyklopedya kościelna, dz. cyt. poniżej, s. 231).
Leksykon symboli Herdera, dz. cyt. poniżej, s. 82.
Natalia Budzyńska: Biała gołębica. Poznań: Przewodnik Katolicki, nr 21/2010, s. 42.

Ks. A. Lipiński, dz. cyt., s. 66, przyp. 1.

Bibliografia

Gołąb [w:] Leksykon symboli Herdera, Warszawa 2009
Gołąb [w:] Manfred Lurker, Słownik obrazów i symboli biblijnych, Poznań 1989
Podręczna encyklopedya kościelna, t. XIII-XIV (Warszawa 1907), s. 231
Ks. Aleksander Lipiński, Archeologia biblijna, Warszawa 1911, s. 64-66

Kategorie:

WierzeniaSymbole

Menu nawigacyjne

Nie jesteś zalogowany
Dyskusja
Edycje
Utwórz konto
Zaloguj się

Artykuł
Dyskusja

Czytaj
Edytuj
Edytuj kod źródłowy
Historia i autorzy

Szukaj

Strona główna
Losuj artykuł
Kategorie artykułów
Najlepsze artykuły
Częste pytania (FAQ)

Dla czytelników

O Wikipedii
Zgłoś błąd
Kontakt
Wspomóż Wikipedię

Dla wikipedystów

Pierwsze kroki
Portal wikipedystów
Ogłoszenia
Zasady
Pomoc
Ostatnie zmiany

Narzędzia

Linkujące
Zmiany w linkowanych
Prześlij plik
Strony specjalne
Link do tej wersji
Informacje o tej stronie
Element Wikidanych
Cytowanie tego artykułu

Drukuj lub eksportuj

Utwórz książkę
Pobierz jako PDF
Wersja do druku

Języki

Dodaj linki

Tę stronę ostatnio edytowano 23:25, 22 sty 2018.
Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Dobry Lot - pozdrawiam
Józef
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
zako81
Dołączył: 16 Lut 2014
Posty: 767
WysłanyWysłany: Sro Lut 07, 2018 4:41
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Wez ze soba arka albo ryska .oni na pewno pomoga
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
Marek.0305
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 251
WysłanyWysłany: Sro Lut 07, 2018 13:44
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Dzięki koledzy za wskazówki
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
UFO-99
Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 1328
WysłanyWysłany: Sro Lut 07, 2018 13:55
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Marek - Myślę,że po spotkaniu podzielisz się z nami wrażeniami. Pozdrawiam i jeszcze raz życzę powodzenia.
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
Cześ58
Dołączył: 07 Kwi 2013
Posty: 158
WysłanyWysłany: Sro Lut 07, 2018 14:27
PostTemat postu : Re: Lekcja
Odpowiedz z cytatem

Piękna sprawa,jeśli masz laptopa,to pokaż im odloty ptaków z kabiny i przylot do gołębnika.Powodzenia.
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
Marek.0305
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 251
WysłanyWysłany: Sro Lut 07, 2018 18:15
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Postaram się wrzucić zdjęcia
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:    
Zobacz poprzedni temat Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu

Skocz do:   

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css