Forum PZHGP
FAQ FAQ Szukaj Szukaj Użytkownicy Użytkownicy Profil Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Rejestracja Rejestracja Zaloguj Zaloguj
Obecny czas to Wto Sie 14, 2018 23:21 Zobacz posty bez odpowiedzi
Drapierzniki
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
czerwony1363

WysłanyWysłany: Nie Mar 04, 2018 7:42
PostTemat postu : Drapierzniki
Odpowiedz z cytatem

http://fakty.interia.pl/polska/news-coraz-wiecej-drapieznych-ptakow-w-miastach,nId,2552628
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
bogdan1111

WysłanyWysłany: Nie Mar 04, 2018 9:38
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Przeczytałem wszystkie komentarze na temat tych drapierzników i w 100% się zgadzam co do jastrzębi że jest ich o 90% za dużo w porównaniu do tych śpiewających i innego gatunku ptactwa co kiedyś się znajdowały w lesie i latem był wielki śpiew w lasach a teraz wielka głusza do tego doprowadzili ci mądrzy ekolodzy ta ochrona szkodnika po prostu mają KLAPY NA OCZACH JAK OŚLE USZY !!!!no ale z naszymi ekologami to jest tak będziesz mu pluł w oczy to powie że deszcz leje najlepszą radom dla ekologa to umycie się co rono zimną wodą to by może przetrzeżwieli....
Mariano

WysłanyWysłany: Nie Mar 04, 2018 11:00
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Opiekuję się gołąbkami po śmierci dziadka, gołębnik znajduję się na terenie ogrodów działkowych przy dużym zakładzie przemysłowym. W trakcie ostatnich mrozów, w promieniu 20 metrów odnalazłem 7!!! miejsc gdzie Jastrząb dorwał gołąbka. W pobliżu znajdują się jeszcze dwa inne gołębniki. Pierwszy raz widziałem takie spustoszenie. Ślady były dość świeże, musiał dorwać ofiary w krótkim czasie. Wczoraj przerwałem mu posiłek, odlatywał na małą odległość, i czekał na okazję aby powrócić. Ciekawe czy to jeden drapieżnik, czy para, a może takie zagęszczenie drapieżników. Ogrody działkowe, wiadomo sporo drzew, a jastrząb mistrz ataku z zaskoczenia. Mój gołębnik jest położony w okolicy pól, gołąbki maja większą szanse na otwartym terenie wypatrzeć Jastrzębia i zyskać chwilę przewagi przed atakiem. Przez ostatnie lata ratowało mnie to, że sąsiad miał około 200 gołębi, ''poluchów'', i krzyżówek wszelkiego rodzaju. Stołówka cały rok, moimi nie był zainteresowany. Niestety sąsiad hodowlę zlikwidował i mam spory problem:)Ogólnie to co Jastrząb, samica Krogulca potrafi przy ataku... Maszyny do zabijania.
kon1410

WysłanyWysłany: Nie Mar 04, 2018 14:35
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

proponuje kazdemu kupic zywolapke i codziennie wystawiac wtedy sie zmniejszy liczebnosc tego dziadostwa
zen0171

WysłanyWysłany: Nie Mar 04, 2018 17:29
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Ponieważ dizś była piękna słoneczna pogoda postanowiłem zrobić pierwszy oblot po zimie. Trochę suę wachałem ze względu ma drapiezniki ale od dawna ich nie widziałem w okolicy więc zaryzykowałem i to był mój bład.
Od razu, nie wiadomo skąd, pojawiły się dwa jastrzębie i spowodowały spustoszenie. Jeden gołąb uciekając zabił się o okno w domu sąsiada. Dwa inne zostały na moich oczach porwane.
Stałem się bardziej po tym zdarzeniu drapierzny i chyba też zaczne polować.
Chodowca442

WysłanyWysłany: Nie Mar 04, 2018 19:08
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Proponuje jeszcze podać adres lub nr. telefonu a zieloni pomogą odłowić może i poradzą jak upolować rudego... :)
addos

WysłanyWysłany: Nie Mar 04, 2018 19:17
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Mi jakiś miesiąc temu przypadkiem wyleciała samiczka z gołębnika, wujek się śmiał, że mi ją jastrząb teraz weźmie, no i wykrakał. Samiczka nie zrobiła dwóch kółek i bury ją ......
wiarus

WysłanyWysłany: Pon Mar 05, 2018 6:37
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Jest tego sporo i ze względu na mroźną pogodę wykazuje większą aktywność ,ponieważ potrzebują więcej pokarmu.Łapanie jednak nie jest rozwiązaniem ponieważ kary za to są wysokie .Jestem przekonany że przyroda sama wyreguluje ten stan drapieżników, pomimo ich introdukcji.Szkoda tylko tych pięknych ptaków dziko żyjących ,które zaginą jako pokarm sztucznie i na siłę introdukowanych sokołów.Nasze ptaki utrzymają ich tylko do pewnego momentu ,a to że w okresie zimowym wszyscy przymykamy ich los zostanie przypieczętowany.
wieslaw.puchalski

WysłanyWysłany: Pon Mar 05, 2018 7:18
PostTemat postu : DRAPIEŻNIKI
Odpowiedz z cytatem

Szanowni Koledzy.......mi osobiście jest ogromnie żal Szanownych Kolegów co tracą to co kochają,czym się troskliwie opiekują,co daje im na lata uśmiech,radość i zadowolenie,czyli hodowlą gołębi pocztowych.Patrzy hodowca jak krążą wokół gołębnika,pięknie mienią się w słońcu,a tu nagle z zaskoczenia pojawia się zaraza,porywa ptaka i nasz uśmiech znika.Kolegom,co tutaj piszą o stratach ogromnie współczuję,bo też takich strat doświadczam,i tym bardziej bardzo dziwią mnie Twoje słowa Marku,...... że przyroda sama wyreguluje ten stan drapieżników.....nie Szanwony Kolego.Skutki tej regulacji już na każdym kroku widzimy.Cisza przyrodzie,cisza na polach,w ogrodach i niestety w lasach.Gdyby nie pokątni łapacze tej zarazy to bądz pewny,że w przyrodzie już nic by się nie ruszało.Tyle lata tej zarazy w powietrzu.Mam jedno ciche marzenie.....by każdy z nas hodowców złapał tylko jedną sztukę rocznie,a problem nasz bezpowrotnie zniknie.Jest nas około 44 tysiące,więc......pozdrawiam serdecznie.Z szacunkiem i poważaniem Wiesław Puchalski z oddziału 0100 Ostrów Wielkopolski.
jankes2

WysłanyWysłany: Pon Mar 05, 2018 9:07
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

szanowny Panie Wiesławie ,zaznaczam to nie jest miejsce na takie apele.Przypominam ,że jesteśmy na oficjalnej stronie naszego związku i gwarantuję Wam ,ze takie posty będą nieodzownie utożsamiane z naszym postępowaniem wobec tego gatunku.Takimi wpisami robimy "krecią" robotę samym sobie .Gwarantuję Wam wszystkim ,że takimi tematami robimy wiecej złego niż dobrego w przedmiotowej sprawie.
Szpak65

WysłanyWysłany: Pon Mar 05, 2018 9:27
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Kolejny raz ktoś zakłada durnowaty temat o jastrzębiach pod którym pojawiają się jeszcze bardziej bezmyślne wpisy nawołujące do fizycznego niszczenia tych chronionych ptaków . Trzeba nie mieć kompletnie wyobraźni aby sądzić że te wpisy umieszczane bądź co bądź na oficjalnym forum PZHGP nie będą wykorzystane przeciwko nam . Sami panowie dajecie argumenty do dalszej jeszcze ściślejszej ochrony tego bandyty .
Kol zen 0171 za szybko po zamknięciu na okres zimowy pokusiłeś się o wypuszczenie ptaków . Po wieloletnich obserwacjach w moim przypadku jest to data 20 03 . Tak zaczynając obloty nie mam praktycznie żadnych strat . Być może wiąże się to z okresem godowym jastrzębia i wysiadywania jajek , a być może z powrotem już dzikich ptaków . DL
krzychu84

WysłanyWysłany: Pon Mar 05, 2018 12:01
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Moje zdanie jest takie, albo nie przysyłać wcale i robić regularne obloty,wtedy gołębie i są w formie i nauczyły się latać z jastrzębie,albo zamykać i wypuszczać na wiosnę po zniesieniu jajek. Gołębie nie pędzą się wtedy,są spokojniejsze i czujne,dochodzi wtedy również fakt że jest już pełno dzikiego ptactwa i zainteresowanie jastrzębi golebiami słabnie...
RyszardTosnowiec

WysłanyWysłany: Pon Mar 05, 2018 14:21
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

krzychu84 napisał:
Moje zdanie jest takie, albo nie przysyłać wcale i robić regularne obloty,wtedy gołębie i są w formie i nauczyły się latać z jastrzębie,albo zamykać i wypuszczać na wiosnę po zniesieniu jajek. Gołębie nie pędzą się wtedy,są spokojniejsze i czujne,dochodzi wtedy również fakt że jest już pełno dzikiego ptactwa i zainteresowanie jastrzębi golebiami słabnie...

Brawo! Bardzo trafna odpowiedź. Stosuję obloty całą zimę, oczywiście 10% zjadł drapieźnik, ale to jest przyroda i sama się reguluje.
U mnie w ogrodzie pełno ptactwa, które dokarmiam, odwieczą się ładnym śpiewem.

WysłanyWysłany: Pon Mar 05, 2018 16:50
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Kolego Szpak65. To nie jest durny temat. Fakt ze te drapierzniki sa chronione nie oznacza ze nie moze byc sprzeciwu w sztucznym zasilaniu drapierznikami naszych terenow. Jakos ekolodzy nie widza faktu ze z naszego otoczenia gina ptaki roznych gatunkow. Jasno trzeba powiedziec ze trzebia stada golebi i nie tylko golebi. Ludzie wzieli sprawy w swoje rece i sami robia porzadek z tym nadmiare a to nie watpliwie znak ze maja dosc biernosci wladz wobec tego faktu. Jesli dalej beda wypuszczac i chodowac drzapierzniki to ten problem nie zginie a bedzie trwal latami. Efektem tego bedzie puste parki i pola oraz lasy. To i drapierzniki tez wygina, bedziemy sluchac tylko szum drzew i zawodzenie wiatru w czasie wichur. To trzeba powstrzymac i slusznie to napisal Wiesiu Puchalskji ; To ZARAZA nikomu nie potrzebna. Mowie tutaj o populacji co czlowiek wychoduje, populacjia dziko zyjaca sama sie reguluje a najlepiej by przywrucono odstrzal tych drapierznikow. Pozdrawiam
zen0171

WysłanyWysłany: Pon Mar 05, 2018 16:57
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Problem jastrzębi jest ważny dla nas hodowców i teraz na czasie. Skończyła się zima i niektórzy z nas zaczynaja myśleć o obrotach. Ja po wczorajszych doświadczeniach na razie straciłem na to ochotę i zastanawiam się co dalej robić. Przez ostatnie pare lat często zima widziałem kuropatwy, bażanty, synogarlice itp. Tej zimy spotkalem jednego bażanta i żadnej kuropatwy. Do karmnika przylatywały głównie wroblowate. Wczoraj po paru minutach od wypuszczenia gołębi od razu pojawiły się jastrzębie. O stratach pisałem wyżej. Zdaje sobie sprawę ze takie są prawa natury, jastrząb tez musi coś jeść i nawet jak jestem na niego mocno wkur...... to jestem w stanie to zrozumieć. Mam jednak wrażenie, ze jastrzębi jest znacznie wiecej niż w poprzednich latach a innych ptaków znacznie mniej. Czy można już mówić o pladze nie wiem ale nie zgadzam się ze nie wolno tego głośno artykułować. Czy w żaden sposób nie możemy się bronić jeśli ten drapieżnik wtargnie na nasz teren i porwie nasza własność? Uprzedzam, ze nie jestem zwolennikiem stosowania trucizn itp.
Jak sobie z nimi radzić by straty były jak najmniejsze? Jeśli w pobliżu będą miały gniazdo i młode to paru miesiącach będzie „po ptokach”
Chętnie posłucham Waszych rad o tym jak zminimalizować straty bo ich wyeliminowanie jest przy obecnym stanie rzeczy niemożliwe.
Zobacz poprzedni temat Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu

Skocz do: