Forum PZHGP
FAQ FAQ Szukaj Szukaj Użytkownicy Użytkownicy Profil Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Rejestracja Rejestracja Zaloguj Zaloguj
Obecny czas to Sob Lut 16, 2019 13:01 Zobacz posty bez odpowiedzi
zrebki drewniane jako ściółka
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
zen0171

WysłanyWysłany: Sob Lis 17, 2018 12:55
PostTemat postu : zrebki drewniane jako ściółka
Odpowiedz z cytatem

Koledzy, postanowiłem spróbować zrębek z drewna liściastego na podłogę w gołębniku jako ściółki. Rozsypałem ją wprost na drewnianej podłodze. Nie jest to więc podłoga bezpyłowa wg. instrukcji Marka Trzaski tzn. ruszt, na nim siatka a dopiero potem ściółka. Nie wiem czy to dobre rozwiązanie ale jak coś będzie nie tak to ściółka szybciej wzbogaci mój kompostownik.
Czy ktoś z Was ma jakieś doświadcznie ze stosowaniem takiej ściółki i mógłby podzielić się swymi spostrzeżeniami?
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
gregor46

WysłanyWysłany: Sob Lis 17, 2018 13:36
PostTemat postu : Re: zrebki drewniane jako ściółka
Odpowiedz z cytatem

Hallo Zenon , moge ci polecic , to sciölke , ja tez to stosuje , mozliwe ze troche inno , ale podobno , warzne jest ze masz duzo warstwe ca 5-10cm , warzne jest ze ty czesto to sciölke obracasz , tz grabkami , ogrodniczymy odwracasz w inno pozycje , jeszcze jeden typ , aby przy obracaniu sie nie kurzylo, musisz to sciölke zwilrzic wodo , najlepiej ogrodowo pompo do rozpylania , nie pryskac za duzo tylko tyle aby zwiazac ten kurz ktöry powstaje przy grabieniu , moze lerzec 1 miesiac , nastepnie trzeba jo usöwac i sypac nowo , przy usöwaniu mozesz wiecej spryskac ,zeby sie mocno nie kuzylo , reszty odkurzaczem . mam nadzieje ze ci cos doradzilem . dobry lot gregor
hodowca51

WysłanyWysłany: Sob Lis 17, 2018 14:20
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Ale jeżeli stosujemy ściółkę to już bez żadnych rusztów i siatki to jest nie potrzebne.Bezpośrednio na podłogę .I najlepiej warstwa nie mniejsza jak 5 cm.Co do zraszania to ja tego nie praktykuję bo stosuję zrębki o większym granulacie, jeżeli tak to można określić i przed zastosowanie jej w gołębniku robię przesiew by właśnie pozbyć się tej drobnicy wraz z pyłem.Po miesiącu lub krócej to już od własnego uznania jest to sprzątane i wykorzystane pod krzewy i drzewka.I to stosuję tylko w okresie jesienno - zimowym i jak narazie jestem z tego zadowolony,zrębki mam z własnej produkcji.
mario1111

WysłanyWysłany: Sob Lis 17, 2018 16:31
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Witam kol Zen.
Też mam zamiar stosować zrębki w tym sezonie(bo zainteresowałem się tym 2 lata temu). I
z moich rozmów kolegami(wielokrotnymi mistrzami) jest nieco inaczej jak pisze Gregor i h51.
Stosują zrębki przez cały sezon lotowy bez żadnej wymiany, mieszania i zraszania wodą(bo wilgoć wiadomo co powoduje), również na "stałych " podłogach. Czy to jest prawda czy nie ; nie wiem , ale jedyne co Ci mogę pomóc to dać namiary gdzie można je kupić dużo taniej niż u kol. M.T
Mam tylko pytanie do kolegów doświadczonych w tym temacie - ile wychodzi litrów na m2, przy grubości 10cm bo, ja słyszałem różne opinie.
arti1982arti

WysłanyWysłany: Sob Lis 17, 2018 17:37
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Ja takiej ściółki nie stosuję,natomiast na podłodze mam kolby po kukurydzy,zawsze jest jakaś oszczędność i też się sprawdza,a nie komuś nabijać kieszenie.Pozdrawiam
zen0171

WysłanyWysłany: Sob Lis 17, 2018 17:39
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Kolego Gregor i Hodowca51, dzięki za rady i rekomendacje. Z pewnością się przydadzą. Szczególnie chyba istotne jest to by ściółke obracać , na to bym nie wpadł. Z młodych lat pamiętam, że zamiatając betonową podłogę w hali należało ją spryskać wodą gdyż w przeciwnym razie wzbijały się tumany kurzu. Pewnie latem podobnie może kurzyć sie ze ściółki.

Mario1111, będziemy razem zbierać doświadczenia. Jeśli masz namiary na ściółkę w dobrej cenie to proszę na pw.
kslom

WysłanyWysłany: Sob Lis 17, 2018 19:43
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

mario1111 napisał:
Witam kol Zen.
Też mam zamiar stosować zrębki w tym sezonie(bo zainteresowałem się tym 2 lata temu). I
z moich rozmów kolegami(wielokrotnymi mistrzami) jest nieco inaczej jak pisze Gregor i h51.
Stosują zrębki przez cały sezon lotowy bez żadnej wymiany, mieszania i zraszania wodą(bo wilgoć wiadomo co powoduje), również na "stałych " podłogach. Czy to jest prawda czy nie ; nie wiem , ale jedyne co Ci mogę pomóc to dać namiary gdzie można je kupić dużo taniej niż u kol. M.T
Mam tylko pytanie do kolegów doświadczonych w tym temacie - ile wychodzi litrów na m2, przy grubości 10cm bo, ja słyszałem różne opinie.

Nie mam doświadczenia w stosowaniu ale wg mnie przy założeniu jakim podałeś (1 m2 i 10 cm) wychodzi 10 litrów.

WysłanyWysłany: Sob Lis 17, 2018 20:54
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Czytam z zaciekawieniem co piszą Koledzy bo , ja zostawiłem sobie gałęzie takie o grubości ręki z topoli tz 15 drzew i sezonują się już rok i zamierzałem wypożyczyć rębak i zciąć to na takie wióry . Może ktoś ma takie doświadczenie i coś mi podpowie . Zastanawiałem się czy topola będzie dobrym materiałem ?( w gre wchodzą jeszcze olszyny ,osiki i brzozy )
Powiem tak cały czas zniechęcało mnie do zastosowania zrębków to że nie miałem w tym gołębniku ruszt ,jak czytam wcale nie są potrzebne .:)

spokojny24

WysłanyWysłany: Sob Lis 17, 2018 22:00
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Witam Aby ta ściółka spełniała swoje zadanie potrzeba 50-60 l na jeden metr kwadratowy podłogi Ściółka musi być słucha wilgotność nie powinna przekraczać 8-10 % Musi być poddana obróbce termicznej w minimum 350 stopni Tylko taka ściółka jest wolna od grzybów bakterii i wszelkiego paskudztwa Kurz i pył który powstaje w gołębniku musi opaść na same dno i nie może podczas latania gołębi jak również przemieszczania się hodowcy ponownie się unosić Dlatego warstwa grubości ma tu duże znaczenie Dobrze jest co dwa miesiące delikatnie podczas nieobecności gołębi przegrabić wierzchnią warstwę Jeśli ktoś stosuje ściółkę przez cały rok Wymieniamy 2-3 tygodnie przed lotami i po całkowitym wypierzeniu się gołębi ściółka powinna być z drzew liściastych bez znaczenia czy jest pozyskiwana z jednego gatunku czy jest mieszana To tyle na temat tego wynalazku Jak kogoś interesują opinie na temat tej ściółki i co jeszcze można ulepszyć to chętnie odpowiem poprzez PW Pozdrawiam Dobry lot
wkic

WysłanyWysłany: Sob Lis 17, 2018 22:46
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

JA uzywam wiorka i trociny.
wiarus

WysłanyWysłany: Sob Lis 17, 2018 23:22
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Myślę że najlepsza byłaby brzozowa ponieważ to drzewo ma właściwości bakteriobójcze ,na pewno musi być sucha.Obliczyć bardzo łatwo przy 10 cm na metrze z m3 można pokryć 10 m2 podłogi.Tak więc powodzenia.Swoją drogą myślę że taka podłoga może poprawić wyniki jednak nie można liczyć na cud.DL
hodowca51

WysłanyWysłany: Nie Lis 18, 2018 7:46
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Wyników nie poprawi ,cudu nie uczyni, ale poprawi samopoczucie hodowcy bo odpadnie częste sprzątanie.
mirek2001

WysłanyWysłany: Nie Lis 18, 2018 7:54
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

hodowca51 napisał:
Wyników nie poprawi ,cudu nie uczyni, ale poprawi samopoczucie hodowcy bo odpadnie częste sprzątanie.

to teraz wiemy dlaczego masz tak dużo wolnego czasu i możesz być sumieniem tego forum -GRATULACJE POMYSŁU

hodowca51

WysłanyWysłany: Nie Lis 18, 2018 8:19
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Wypełniłem nisze panującą na tym forum i zostałem samozwańczym sumieniem pewnej części zagubionych,a denerwuję wszystkich tym że nie znane zawsze jest odrzucane,ale w rzeczywistości jestem do rany przyłóż,lepiej mnie za przyjaciela mieć jak za wroga. ten sposób ściółki wykorzystuję już od dawna i jeszcze trochę. To jest cała tajemnica o mnie,a arturo mnie po Niemczech szuka, a ja jestem tuż,tuż za nim i przy nim jak to sumienie.
wiarus

WysłanyWysłany: Nie Lis 18, 2018 12:00
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Lepiej jest milczeć i sprawiać wrażenie głupiego niż mówić i rozwiać wszelkie wątpliwości...
Zobacz poprzedni temat Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu

Skocz do: