Forum PZHGP
FAQ FAQ Szukaj Szukaj Użytkownicy Użytkownicy Profil Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Rejestracja Rejestracja Zaloguj Zaloguj
Obecny czas to Wto Lip 23, 2019 15:57 Zobacz posty bez odpowiedzi
Teoria aklimatyzacji gołębi
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Tadeusz Kowalczyk

WysłanyWysłany: Sro Mar 27, 2019 11:10
PostTemat postu : Teoria aklimatyzacji gołębi
Odpowiedz z cytatem

Temat dosyć kontrowersyjny .
Postanowiłem go jednak założyć .
To forum ma być m.in. miejscem zdobywania wiedzy dla wielu z nas .
Co sądzicie o tym temacie i czy aklimatyzacja naszych gołębi to jest fakt czy mit ?
Bardzo często słyszymy na wielu filmach o tematyce gołębiarskiej ,że jest to bardzo ważny czynnik i jest on składnikiem osiągnięcia sukcesu w naszym sporcie .
Hodowcy , którzy o tym mówią ,że musimy czekać do następnych generacji po nabytych gołębiach i wtedy odniesiemy sukces czy moją oni rację ?
Czy jest to tylko wymówka i marnowanie czasu na kiepskie gołębie ?
Proszę o rzeczową dyskusję .
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
rudy51

WysłanyWysłany: Sro Mar 27, 2019 13:41
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Moim skromnym zdaniem,jeżeli gołąb jest z dobrymi genami,dobrze poprowadzony,zdrowy i trzymany w zdrowym gołębniku,odpowiednio trenowany powinien zaraz dać efekty,ale może się tak zdarzyć jak opisujesz,że potrzebna będzie aklimatyzacja.Ale kto to przewidzi są przypadki że zdarzy się że dopiero w którymś pokoleniu i okaże się że jest as,coś wybitnego, ale ja za bardzo w tym kierunku nie idę, uważam że jest to przypadek i szczęście.
wiarus

WysłanyWysłany: Sro Mar 27, 2019 17:26
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Na temat aklimatyzacji dawno pisali Jerzy Tomsik ,oraz Ks. Józef Żyłka.Jest to jedna z teorii do której nie wszyscy przywiązują wagę.Nie znaczy to jednak że ona nie istnieje.
kowalmm

WysłanyWysłany: Sro Mar 27, 2019 19:05
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem to tu nie ma co teoretyzować.Wystarczy logicznie pomyśleć.Są różne gołębniki różne prowadzenia.Jeśli gołębiowi którego nabyliśmy przypasuje to nam poleci jeśli nie to może coś pokaże się w następnych pokoleniach lub wcale.
Co do prowadzenia to wyobraźmy sobie hodowlę gdzie gołębie są w styrylnych warunkach plus kuracje itp .Trafia do hodowli gdzie sprząta się żadziej,warunki w gołębniku nie są perfekcyjne w dodatku ptaki prowadzone są na natuże a leki widzą tylko gdy wyniki badań są niepokojące.Nie sądzę by w takim przypadku takie gołębie będą w stanie spełnić oczekiwania nabywcy.Być może będzie musiał poczekać te dwa ,trzy pokolenia.
Odnośnie prowadzenia to są hodowlę gdzie lecą na pełnym karmiku,A są i takie gdzie karmę zawsze dozuje hodowca. Sam w swojej hodowli miałem etapy zmian sposobu karmienia.Przy zmianie sposobu karmienia często gołębie które były najlepsze zaczęły lecieć przeciętnie a za to pokazywały się inne.Także jak dla mnie to jest ta cała aklimatyzacja.
Jeśli ktoś myśli że skoro gołębiowi od razu nie pasuje dane prowadzenie to następnym pokoleniom też nie będzie grubo się myli.Biorąc gniaździaki do ręki nie będą zawsze "bliźniakami"Często gęsto nie będą identycznej budowy i haraktru.Przy zmianach prowadzenia co sezon będzie odbywać się selekcja.Zostawać będą te którym to lepiej będzie pasować.
Dobrym przykładem dla mnie był program przyrodniczy gdzie prowadzono obserwację jednego gatunku ptaków.W jednym roku lato było bardziej suche skorupki jakiś tam nasion były o wiele twardsze niż w poprzednich latach.Naturalną selekcją odpadły ptaki z mniejszymi słabszymi dziobami które nie radziły sobie z rozdłubywaniem nasion.W kolejnych pokoleniach naukowcy zaóważyli iż ten gatunek u większości osobników ma większy i mocniejszy dziób.
wiarus

WysłanyWysłany: Sro Mar 27, 2019 19:50
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Myślę że skoro piszą doświadczeni hodowcy w swoich książkach należałoby się nad tym pochylić.Widziałem już wiele rzeczy których trudno wytłumaczyć w tym hobby, dlatego nie jest to wszystko takie oczywiste jakby się nam wydawało.Pewne jest że hodowla wymaga od nas wiele cierpliwości.Obiektywnie mówiąc coś w tym jest.
rudy51

WysłanyWysłany: Sro Mar 27, 2019 20:18
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Właśnie na tym polega dyskusja, i to miał na myśli założyciel tego tematu.By przedstawić swoje doświadczenia i obserwacje w danym temacie i na swoich gołębiach i gołębniku,i przedstawić w tej dyskusji.Ogólne teorie książkowe czy też gazetowe tz. doświadczonych hodowców nie zawsze muszą się sprawdzić na innych gołębnikach czy gołębiach.Każdy ma inne doświadczenia i obserwacje nie koniecznie gorsze od tych wybitnych hodowców.Nie powołując się na to co pisali,byłbym bardzo ciekaw obserwacji i doświadczeń innych kolegów z tego forum. Tym bardziej że mamy i tu zasłużonych hodowców z 50-letnim ,a może i większym doświadczeniem.Nieraz lubię wprowadzić do swojej hodowli nowinki ,czy doświadczenia innych hodowców.Choć zastrzegam że nie w całości lubię modyfikować.
wiarus

WysłanyWysłany: Sro Mar 27, 2019 20:30
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Co do wszelkich teorii, porównań fachowej lektury do forów nie widzę odzwierciedlania:) W latach 80 kolega zakupił 20 późnych młodych od znakomitego hodowcy Św.P Jana Skórskiego .W pierwszym roku wyhodował potomstwo i wszystkie zgubił na lotach.W następnym roku zostało mu już kilka ,z tych samych par.W trzecim roku prawie nic nie zginęło i leci tymi ptakami do dzisiaj.Ktoś kto podchodzi do hodowli w sposób ekstrawagancki zlikwidowałby to
w pierwszym roku .Dlatego zawsze pochylam się nad tym co piszą doświadczeni hodowcy ,tym więcej jak mam inne poglądy.
RyszardTosnowiec

WysłanyWysłany: Sro Mar 27, 2019 20:48
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Dobry lotnisk leci od mlodka, zły ginie.
A aklimatyzacje wymyślili jako wytłumaczenie handlarze głupich gołębi.

WysłanyWysłany: Sro Mar 27, 2019 20:50
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Można by tak powiedzieć dodam że dobre gołębie zawsze robią dobre wyniki :)
Ryszard dlatego więc jesteś tu gdzie jesteś :)
kowalmm

WysłanyWysłany: Sro Mar 27, 2019 22:16
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

W górach boli mnie głowa a nad morzem 0,7 a rano jak młody Bóg.
Tak naprawdę to to chyba tylko w jednym roku miałem okazję lecieć nie swoimi gołębiami.Z tym że były to ptaki od lokalnych hodowców.Pochodziły z bardzo dobrych hodowli.Niestety żaden lotów nie zrobił.Tu raczej nie aklimatyzacja je wyciąła a nie przypasowało im prowadzenie.Nigdy więcej nie leciałem nie swoimi gołębiami.Zawsze po zakupie lecę dopiero drugim pokoleniem.Najwiecej uważam że mogli by Tu napisać hodowcy którzy po zakupie najpierw lecą materiałem a potem wkładają go w rozpłód.
Panie Ryszardzie czy na dowód tego co Pan napisał możemy umówić się na zakup ptaków pładne od sztuki pozostałej na gołębniku po 4 lotach młodych z wynikiem 4na 4?Co Pan na to?
Ryszard Tosnowiec

WysłanyWysłany: Czw Mar 28, 2019 4:53
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Kowalu jesteś kowalem swojego szczęścia - głupich nie sieją sami się rodzą to nie dotyczy tylko wiarusa , ale i ciebie .
Kup sobie moją pracę tak jak robi to wielu innych a dowiesz się ile są warte .
dobry gołąb tak jak człowiek pomimo trudności radzi sobie sam !

Bez animozji - jeszcze raz dobry gołąb jest od urodzenia i dobrze leci a zły jak to z tą słabą baletnicą i majtki jej w kroku przeszkadzają !
Milusiego dnia !

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autora Powrót do góry
kowalmm

WysłanyWysłany: Czw Mar 28, 2019 5:16
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Panie Ryszardzie słychać o Panu od wielu lat w necie .Za to o materiale nie trafiłem jeszcze nic.Winików u Pana brak więc to co Pan oferuje to kot w worku.Jeśli moja propozycja padła by z Pańskiej strony bez wahania bym się zgodził .Ja nic się nie boję bo nic nie tracę.Poprostu nie jestem handlarzem więc czego tu się bać.
wiarus

WysłanyWysłany: Czw Mar 28, 2019 5:21
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Przestań Ryszard obrażać, faktem jest że profesorem to nie jesteś,a raczej tańczącym na strychu.Jeden w mojej sekcji leciał tym Twoim materiałem bo
dał się nabrać na te Twój marketing.Młode jakoś mu poleciały lecz po kilku lotach starych był pusty.Tak więc ludzie znają tu wartość Twego materiału,niektórzy wstydzą się o tym pisać że go nabyli.Musisz wiedzieć że hodowcy nie sypia i gdybyś miał coś konkretnego ustawiła by się kolejka i nie musiałbyś tańczyć po strychach by wzbudzić zainteresowanie.Pozdrawiam
Ryszard Tosnowiec

WysłanyWysłany: Czw Mar 28, 2019 5:52
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Pieprzycie trolle z zazdrości ...zawiść was zżera , że ktoś od świtu do nocy ciężko pracuje i ma owoce - po prostu Weście się za robotę a zabraknie wam czasu na pisanie głupot ...

Mam 60 lat i doświadczenie - gołebie od Vervoorta i Fulgoniego czyli Żniwiarze i Wyżymacze , lansuję sport dla młodzieży - to jest bardzo dużo !

To tyle , idę przygotować Gołębie do wysyłki celem testowania na czołowym gołębniku w Polsce , powodzenia !

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autora Powrót do góry
wiarus

WysłanyWysłany: Czw Mar 28, 2019 6:21
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Ryszard Tosnowiec napisał:
Pieprzycie trolle z zazdrości ...zawiść was zżera , że ktoś od świtu do nocy ciężko pracuje i ma owoce - po prostu Weście się za robotę a zabraknie wam czasu na pisanie głupot ...

Mam 60 lat i doświadczenie - gołebie od Vervoorta i Fulgoniego czyli Żniwiarze i Wyżymacze , lansuję sport dla młodzieży - to jest bardzo dużo !

To tyle , idę przygotować Gołębie do wysyłki celem testowania na czołowym gołębniku w Polsce , powodzenia !

Tak pisze bogobojny człek w okresie pokuty.Jesteś hipokrytą nie masz wyników ani gołębi bo do tego musi być ostra selekcja hodowcy nie unikanie konkurencji i handel.Aby dojść do gołębi musiałbyś to ostro przetestować,zrobić mistrzostwo na swoim podwórku i wtedy możesz coś na temat jakości swojej pracy napisać.To jest coś czego nie posiadasz ,rzucasz nam tu te puste frazesy jak padlinę z nadzieją ze ktoś to połknie.Za dużo tu jest wyjadaczy raczej próbuj na fejsie :)
Zobacz poprzedni temat Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu

Skocz do: