Forum PZHGP
FAQ FAQ Szukaj Szukaj Użytkownicy Użytkownicy Profil Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Rejestracja Rejestracja Zaloguj Zaloguj
Obecny czas to Sob Kwi 04, 2020 11:58 Zobacz posty bez odpowiedzi
Breitschwanze
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
videolotnik

WysłanyWysłany: Sro Mar 25, 2020 20:34
PostTemat postu : Breitschwanze
Odpowiedz z cytatem

Zwrócił się do mnie z prośbą autor murali pytając o zdjęcie gołębiarasowego jako wzór do przyszłej pracy artystycznej.

"Witam serdecznie, jestem autorem murali i proszę o pomoc. Mam namalować Balcerka z filmu ALTERNATYWY 4, który hodował Breitschwanze. Proszę o przesłanie mi linku do foto bym mógł zobaczyć jak wyglądają gołębie tej rasy. z góry dziękuję."

Pomyślałem, że może ktoś z szanownych forumowiczów dysponuje zdjęciem lub grafiką takiego gołębia?

Oglądaj innych i daj się poznać innym hodowcom.
https://www.facebook.com/VideoLotnik
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailOdwiedź stronę autora Powrót do góry
Ryszard Tosnowiec

WysłanyWysłany: Czw Mar 26, 2020 6:08
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Breitschwanz - breit (szeroki); Schwanz (ogon). Można zatem mniemać, że ten gatunek gołębia charakteryzuje się szerokim ogonem, ponieważ w tym przypadku zapewne nie chodzi o wysoko cenione futra z nienarodzonych owiec karakułowych określanych właśnie mianem brajtszwanc.

link na fb https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2912586482120470&set=pb.100001074417046.-2207520000..&type=3&theater

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autora Powrót do góry
0197

WysłanyWysłany: Czw Mar 26, 2020 11:30
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Video jestem niemal stu procentowo pewny że chodzi Ci o gołębia zwanego weszwanc , wyszwanc, weszwan w zależności od regionu.Nazwa tegoż golebia jest spolszczeniem od niemieckiego słowa weissschwanz czyli białoogon.Gołąb ten jest hodowany na całym Mazowszu i nie tylko głównie pod kij lub na mamki. Sam posiadam dwie parki tych ptaków. Gołąb o którego pytałes czyli breinschwanz ....jesli dobrze napisałem nie istnieje.

WysłanyWysłany: Czw Mar 26, 2020 16:36
PostTemat postu : Re: Breitschwanze
Odpowiedz z cytatem

videolotnik napisał:
Zwrócił się do mnie z prośbą autor murali pytając o zdjęcie gołębiarasowego jako wzór do przyszłej pracy artystycznej.

"Witam serdecznie, jestem autorem murali i proszę o pomoc. Mam namalować Balcerka z filmu ALTERNATYWY 4, który hodował Breitschwanze. Proszę o przesłanie mi linku do foto bym mógł zobaczyć jak wyglądają gołębie tej rasy. z góry dziękuję."

Pomyślałem, że może ktoś z szanownych forumowiczów dysponuje zdjęciem lub grafiką takiego gołębia?

Witam!
Gołębi ozdobnych jest cała masa,więc trochę trzeba zorientować się w temacie.Sam kiedyś hodowałem ,,tylko''ozdobne,więc dlatego chcę pomóc.
Myślę (jestem przekonany),że jest to gołąbek,którego rasa powstała w XVI wieku w okolicach Krakowa.Należy do najstarszej rasy polskiej wywodzącej się z rasowych gołębi pocztowych,bagdetów,krzyżówki gołębi damasceńskich oraz polskich srebrniaków.
Pełna nazwa brzmi : POLSKI DŁUGODZIOBY LOTNY PASIAK SREBRZYSTY.
Myślę,że pomogłem.
PZDR!
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
0197

WysłanyWysłany: Czw Mar 26, 2020 20:25
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Absolutnie się z Tobą nie zgadzam. Mieszkam w okolicach Krakowa należę do związku gołębi rasowych i tutaj nie dość że nikt nie posługuję się nazewnictwem niemieckim co do ras gołębi to jeszcze absolutnie nie chodzi o tego gołębia.Polskie dlugodziobe od zawsze należały do gołębi wąskoogoniastych kiedyś nawet był taki podział na gołębie lotne wąskoogoniaste i szerokoogoniaste jeszcze za czasów Peterfiego. Gdyby tylko kogoś zapytać w Krakowie o breitschwanza to zrobiłby niezłe oczy. Breitschwanz to regionalizm i faktycznie pada taka nazwa w jednym z odcinków serialu Alternatywy 4 ale równie dobrze nazwa tego gołębia została wymyśona na potrzeby tego filmu. Równie dobrze mogło to byc określenie gwarowe określające gołębia z wadliwym zbyt szerokim dla danej rasy ogonem.

WysłanyWysłany: Czw Mar 26, 2020 21:19
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Może i masz rację,nie zaprzeczam.
Kierowałem się kadrem z filmu Alternatywy 4 gdzie dość wyrażnie widać te ptaki.Jeśli żle myśle to przepraszam.
0197

WysłanyWysłany: Pią Mar 27, 2020 18:35
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Spoko nikt nie będzie przecierz na nikim psów wieszał....sugerowanie się kadrem filmu też prowadzi na manowce. Gołębie do filmu zapewne zakupywano kilka razy gdzieś na targowisku. Jeśli jeszcze kupujący usłyszał nazwę przekręconą lub sam przekręcił to potem wyszedł jakiś braitschwanz ☺. Ale nie poddaje się jako historyk hobbysta gołębiarstwa zaintrygował mnie ten braitschwanz.

WysłanyWysłany: Pią Mar 27, 2020 18:57
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Teraz spoko?
Sugerowanie się kadrem z filmu było jedynym rozwiązaniem.
,,MAM NAMALOWAĆ BALCERKA,KTÓRY,Z FILMU ALTERNATYWY 4 HODOWAŁ ,,breitschwanze'.
Czyli co .........Panie 0197?
0197

WysłanyWysłany: Pią Mar 27, 2020 19:22
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Szukamy konkretnego gołębia którego nazwa pada w filmie czy gołębi które w klatce miał filmowy Balcerek?W klatce u Balcerka nie było ani jednego gołębia którego można by było zaliczyć do jakiejś konkretnej rasy. Nawet gołąb z pasami był mieszańcem. W takim wypadku autor muralu może namalować jakiegokolwiek gołębia ...nie ma to żadnego znaczenia w tej chwili.Sama nazwa ,,brajtszwanz" jest określeniem skóry z pewnego gatunku owcy. Natomiast ,,wajszwanc" to potoczna nazwa gołębia którego nazywa się białoogonem. Dlatego też uważam że doszło tutaj do pomyłki ...ktoś usłyszał,zapomniał a potem gdy próbował sobie przypomnieć na myśl przyszedł mu brajtschwanz jako nazwa owczej skóry. Coś na wzór Austri i Australi brzmi podobnie jednak to to nie to samo. W linku strona nr.10 cały artykuł przesuwać palcem w lewo.
https://docplayer.pl/amp/17446011-Golebie-i-drobny-inwentarz.html

WysłanyWysłany: Pią Mar 27, 2020 19:38
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Czyli i tak uznajesz swoją wyższość.Nie ważne Twoje teorie.Kolega pytał o gołębie Balcerka.
POLSKI DŁUGODZIOBY PASIAK SREBRZYSTY.
0197

WysłanyWysłany: Sob Mar 28, 2020 5:51
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

A widziałeś tam pasiaka srebrzystego......? bo ja widziałem jakiegoś szymla. Oprócz tego w innych odcinkach przewijaly się też inne gołębie o wątpliwej rasowosci☺.

WysłanyWysłany: Sob Mar 28, 2020 17:51
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Czyli i tak uznajesz swoją wyższość.Nie ważne Twoje teorie.Kolega pytał o gołębie Balcerka...
mik

WysłanyWysłany: Sob Mar 28, 2020 18:40
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

W takiej sytuacji 😉 najlepiej by było, jakby Autor muralu namalował wybranego gołębia Balcerka z kadru Alternatywy 4
jajorz

WysłanyWysłany: Sob Mar 28, 2020 20:35
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

svetkaulianowa23 napisał:
Czyli i tak uznajesz swoją wyższość.Nie ważne Twoje teorie.Kolega pytał o gołębie Balcerka...

Czyli?
lukasz_n

WysłanyWysłany: Nie Mar 29, 2020 6:56
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Tam były różne golebie w jednym z kadrów byl ala winer, to były mieszance w wiekszości. Najlepiej namalować jednego z kadru jak ktoś wyżej napisał
Zobacz poprzedni temat Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu

Skocz do: