APEL O PRZESTRZEGANIE UCHWAŁY ZG PZHGP O SZCZEPIENIU GOŁĘBI PRZECIWKO PARAMYKSOWIROZIE

Aktualności

Szanowni Członkowie Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych!

W dniu 11 lipca 2023 na Podlasiu, we wsi Topilec, wykryto pierwsze od 50 lat ognisko rzekomego pomoru drobiu. Likwidacji zostało poddane 40-tysięczne stado kurcząt brojlerów. Ze wstępnych badań wiadomo, że wywołał je wirus krążący od wielu lat po Europie Zachodniej. Zakażenia wirusem rzekomego pomoru drobiu u gołębi określane są jako paramyksowiroza i podlegają ustawowym rygorom zwalczania urzędowego. Jedynym sposobem na ograniczenie zagrożeń jest prowadzenie szczepień ochronnych gołębi. Stanowisko Komisji Naukowo – Weterynaryjnej FCI jest jednoznaczne – szczepienia wszystkich gołębi pocztowych przeciwko tej chorobie są obowiązkowe. Zgodnie z uchwałą ZG PZHGP z 28.03.2012 r. każdy gołąb biorący udział w lotach musi mieć potwierdzone przez lekarza weterynarii świadectwo, że został zaszczepiony przeciwko paramyksowirozie.
Dla ułatwienia w załączniku podany jest wzór świadectwa zalecany przez Profesora Piotr Szeleszczuka. Świadectwo w takiej formie jest wskazane zwłaszcza dla lotów zagranicznych.

W odróżnieniu od grypy ptaków gołębie są bardzo wrażliwe na rzekomy pomór drobiu. Stosowne przepisy weterynaryjne podkreślają, że  szczepienie gołębi jest jedną z form ograniczania ryzyka wystąpienia tej choroby. Zgodnie z przepisami, jeśli w stadzie gołębi pocztowych wystąpi paramyksowiroza (rzekomy pomór drobiu) powiatowym lekarz weterynarii wydaje decyzję o likwidacji tego stada. Należy wiedzieć, że dotyczy to wszystkich stad gołębi w odległości 3 km od gołębnika, w którym zakażenie wystąpiło. Jedynym sposobem ochrony stad pozostają, więc regularne szczepienia.

Prezydent PZHGP

Krzysztof Kawaler

 

Swiadectwo szczepienia 2023